Język postaci zaliczam do plusów Ptakona. Autorowi udało się oddać specyfikę osobowości postaci, które ponadto są zarysowane wielowymiarowo. Książka wciągnęła mnie na tyle, by razem z prokuratorem Janem Milewskim szukać odpowiedzi kim jest jego małżonka Anna.
Polecam tą pozycję osobom, którym bliska jest tematyka chorób psychicznych, małżeństwa, a konkretniej prawdzie, że ile by się nie znało drugiej osoby, to i tak nie możemy powiedzieć, że ją całkowicie poznaliśmy.
Książka o wybaczeniu, nienawiści, uciekaniu i poszukiwaniu.
Witold Horwath |
Najbardziej mroczna powieść Horwatha
Młody prokurator odkrywa nagle mroczna tajemnice przeszłości swojej żony. To pierwszy, jakże dramatyczny, punkt zwrotny powieści. A potem, jak w słynnej formule Hitchcocka, napięcie systematycznie rośnie. Co zwycięży na koniec w Janie Milewskim - wierność wyznawanym zasadom, czy miłość do Anny?
"Najlepsza od wielu lat polska powieść współczesna. "Ptakon" to proza przeznaczona nie tylko dla snobów i jajogłowych, ale także dla zwykłych śmiertelników.
Tomasz Łada, "Życie Warszawy"
Groza wiejąca od pastaci bohaterki zasadza się na mitycznym schemacie doktora Jekylla i pana Hyde'a. Barwy tej postaci (która, przekonacie się sami, rozgości się w waszej wyobraźni w najlepsze i długo nie będzie chciała jej opuścić) i niepokojącej siły dodaje fakt, że jest to postać kobieca. Oznacza to, że wnosi do dramatu nieodłączny apanaż fatalizmu płci i syndromu Ewy.
Magdalena Bieńkowska, "Życie Warszawy"
Książka Horwatha uderza we wszystkie strony, utrudnia potępianie i rozgrzeszanie, obezwładnia nasz "permisywizm" nie mniej niż naszą skłonność do autorytarnego społeczeństwa i radykalnej penalizacji prawa.
Jerzy Sosnowski
Ostatnio z Olą i Alą rozmawiałyśmy o książkach z podobnym wątkiem. Skupiałyśmy się raczej na szpitalach psychiatrycznych, ale mam wrażenie, że ta też nam przypadnie do gustu;)
OdpowiedzUsuńPo Twojej recenzji, z przyjemnościa sięgnę po Ptakona.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie:-)