niedziela, 25 listopada 2012

Dalej od gwiazd - Łukasz Makuła

Łukasz Makuła, to nazwisko niewielu osobom mówi cokolwiek. Ja również nie miałam szansy się spotkać wcześniej z tym Panem. Niekoniecznie face to face, ale i literacko. Z tego jaki zrobiłam wywiad rozpoznawczy wynika, iż jest to pisarz, który wielu rzeczy doświadczył, skąd zreszta czerpie w swojej twórczości.
Dalej od gwiazd opowiada o Mundku, niespełnionym pisarzu, który wymarzył sobie wyjazd do Barcelony. Oczywiście nie planował samotnej podróży, choć korzysta również z pomocy spotkanych na swej drodze osobistości, moim zdaniem inaczej się ich nie da określić.Czy cel osiągnie? A może dążenie będzie tak silne, że tak czy inaczej tam dotrze? Ile czasu mu to zajmie? Odpowiedzi nie będą tak ważne jak jakaś specyficzna przyjemność z czytania. Nie jest to wyszukana proza, ale pomimo to szybko ją łyknęłam, zupełnie jak ....
Fabułę składa się z miłości głównego bohatera do kobiet, z przelanego alkoholu, w ilościach równych polskim libacjom, marzeń o wyjeździe do słonecznej Barcelony, spalających się gwiazd.
Język użyty w książce jest delikatnie rzecz ujmując niewyszukany. Nie przepadam za literaturą, gdzie występują wulgaryzmy, aczkolwiek u Pana Makuły "przecinki" nie przytłaczają czytelnika. Co oczywiście nie oznacza, że jest ich tam mało.
Bohaterowie książki staja przed wyborami, które określają ich dalsze życie. Z reguły nie narzekają, tylko na ile potrafią, biorą sprawy w swoje ręce. Przydarzają się im tak niezwykłe sytuacje, dzięki czemu książka nabiera tempa, ale i magii snu, gdzie wszystko może się zdarzyć.
Gdy chciałam scharakteryzować koleżance na szybko to co obetnie czytam, to ujęłam to w zdaniu:
"Książka jest o nieprzebierających w słowach menelach z erotycznym zacięciem."
Polecam książkę tym, którzy potrzebują potwierdzenia, że z największego dołka można się wygrzebać, gdy masz odwagę zmierzyć się z Cieniem.

Łukasz Makuła
Opis z tylnej strony książki:
Łukasz Makuła urodził się w 1984 roku w Ziębicach i tam też spędził swoje dzieciństwo oraz wczesną młodość. Z zawodu, jak sam mówi, jest białym murzynem Europy. W czasach szkolnych kilkakrotnie otrzymywał nagrody w konkursach poetyckich i filmowych,a jego debiut literacki miał miejsce w 2002 roku na łamach nieistniejącego już 'Tygodnika Powiatu Ząbkowickiego". Pisarz od najmłodszych lat przejawiał talent do pakowania się w kłopoty, który szlifował przez całe życie.
Od 2005 roku Makuła przebywa poza granicami kraju, dryfując w poszukiwaniu nowych opowieści i trudniąc się czym popadnie m.in. dziennikarstwem, opieką nad niepełnosprawnymi czy hazardem. Pracował również jako kucharz, piekarz czy pracownik fizyczny.
Łukasz Makuła reprezentuje nurt autorów, których pokręcone i niepokorne żywota wpływają na twórczość, skutkując zupełnym i ostatecznym oddaniu prawdzie, choć nie zawsze w sensie dosłownym. Jest to człowiek, dla którego jedyną rzeczą trudniejszą od fikcji są fakty z własnego życia
Człowiek rusza w podróż tylko raz, ponieważ wszystkie ścieżki są drogami, z których się nie wraca, a każda próba powrotu jest jedynie błędem, jaki popełniamy powodowani własnymi słabościami...
"Dalej od gwiazd" to opowieść o człowieku, który kochał kobiety, książki i alkohol, w takiej właśnie kolejności. Mundek chciał uciec z małego miasta na Dolnym Śląsku do Barcelony, aby trudnić się tam sprzedażą piwa i pisaniem książek. Jego droga do Katalonii rozpoczyna się w Juracie i wiedzie przez Jastrzębią Górę, Anglię, Albanię, Irlandię i Niemcy, gdzie z wrodzonym talentem bohatera komplikuje swoje losy. Barcelona jest dla Mundka obietnicą spełnienia marzeń. Jednak jak się okaże, o wiele ważniejsza od celu podróży, będzie sama podróż i ludzie, którzy przez przypadek zaistnieją w jego życiu.
"Dalej od gwiazd" to także opowieść o pisaniu, o próbie pokonania nałogu, o walce z samym sobą oraz o miłości, która miała w tym wszystkim pomóc.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie proszę o pozostawianie komentarzy krytycznie kulturalnych :)