piątek, 24 lutego 2012

Kogo kochają kobiety? - o. Leon Knabit

Ojca Leona Knabita miałam okazję poznać na XV Targach Książki w Krakowie. Nie zamieniliśmy ze sobą wielu słów, ale dobrze było przebywać w jego towarzystwie. Benedyktyn zamieniał z każdym przynajmniej te przysłowiowe dwa słowa, a pracownicy obsługujący imprezę wydawali się być jego starymi dobrymi znajomymi, niezależnie od tego jak bardzo młodymi ludźmi jeszcze byli. Muszę jeszcze nadmienić, że w ciągu trzech dni targów zapewne nie pomylę się stwierdzając, iż ojciec Leon pojawiał się na miejscu jak otwierali, a wychodził wtedy gdy trzeba było zamykać. Za każdym razem gdy przechodziłam gdzieś obok, nie widziałam na jego twarzy ani odrobiny zmęczenia.
Książka została napisana posługując się formą podobną do wywiadu. Każdy rozdzialik rozpoczyna się pytaniem, po którym następuje odpowiedź mniej lub bardziej obszerna. Kogo kochają kobiety? nie ma nic ze stereotypowego poradnika, dlatego tez nie usatysfakcjonuje tych, którzy szukają jednej prostej odpowiedzi. Ojciec Leon zdaje sobie sprawę jak bardzo się od siebie różnimy. Nie wciska nikomu na siłę swych racji, a jedynie stara się tłumaczyć, czasem asekurując się przykładem.
Pewne zagadnienia były jak dla mnie nazbyt naturalne by je ponownie analizować. Jestem jednak przekonana, że gdy byłabym nastolatką to ta lektura pomogłaby mi lepiej zrozumieć. No właśnie, co? Ojciec Knabit porusza tematy, które są szczególnie ważne, a zarazem jeszcze nieoczywiste dla dojrzewających dziewcząt, takie jak:

Dlaczego jedni są piękni, a inni to brzydale?
Czy wolno odbić chłopaka swojej przyjaciółce?
Czy będąc w nowym związku, trzeba opowiedzieć o swoich poprzednich przygodach miłosnych?
Po co brać ślub?
Kto kogo powinien słuchać w małżeństwie?
To tylko niewielka część pytań, ciężko było mi wybrać najciekawsze pytania, jest zbyt duży wybór.
Oczywiście ze względu na to, że autorem jest duchowny nie znajdziemy tu roztrząsań na temat wyższości tabletek nad prezerwatywami czy innych porad typowych dla dziewczęco-kobiecych pism. Książka może się okazać pomocna dla rodziców wychowujących córki w religii chrześcijańskiej lub w wartościach bliskich katolickiej nauce. Książkę czyta się szybko, ale warto się zatrzymać nad tym co nas trapi lub jest odmienne od posiadanych przekonań.
Kogo kochają kobiety? to dobra książka dla dużych i nieco mniejszych kobiet. Odradzam lekturę tym paniom, które mają bardzo ustabilizowane życie religijne i nie miewają żadnych wątpliwości.
o. Leon Knabit
Opis z tylnej strony książki:
Czy mnichowi wypada pisać książkę o kobietach? Wypada, jeśli jest to wieloletni duszpasterz, spowiednik i przyjaciel kobiet. "Każda kobieta jest inna, z własną wrażliwością, z własnym bagażem przeżytych doświadczeń" - pisze o. Leon Knabit OSB. Zaskakuje odwagą odpowiedzi na pytania dotyczące spraw damsko-męskich. Nie idzie utartymi ścieżkami, ale rozważa różne możliwości, które podsuwa życie. Choć to książka dla kobiet, mężczyźni także powinni ją przeczytać.

4 komentarze:

 1. O proszę :) Ja mam w planach książkę Ojca Knabita, jednak o innym tytule (Ulubiony bilbord Papieża) :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawie się składa, gdyż nie długo również i tą książkę zrecenzuję. Z chęcią przeczytam to co o niej napiszesz:).

   Usuń
 2. Ojciec Knabit jest wspaniałą postacią. Dobrze, że w Kościele coraz częściej pojawiają się takie głosy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie to tylko osoby mówiące w ciekawy sposób są w stanie się przebić do szerszego grona.. mogłabym jeszcze polecić ks. Knotza oraz będąc już w temacie religii i religijności to jeszcze pana Hołownię.. Nie wspominając już o ks Natanku, którego słucha się z chęcią, ale w celu poprawy humoru ;)

   Usuń

Serdecznie proszę o pozostawianie komentarzy krytycznie kulturalnych :)