środa, 29 lutego 2012

Grzech śmiertelny - Margit Sandemo

Cecylia wraca na dwór w stanie błogosławionym. Zdaje sobie przy tym sprawę z beznadziei swego położenia. Jedynym wyjściem jest jak najszybsze znalezienie męża, który uchroni ja przed szykanami ze strony otoczenia. Bohaterka zdaje sobie sprawę, że czas nie jest w tej sytuacji jej sprzymierzeńcem. Musi działać. Na dworze znajduje się tylko jedna osobą, która jest w stanie jej pomóc, która być może potrzebuje małżeństwa jeszcze bardziej niż Cecylia.
Tym samym książka rozpoczyna dzieje kolejnego małżeństwa w tytułowym rodzie. Przez całą książkę gorąco kibicowałam Cecylii, aby zaznała szczęścia i głębokiego spełnienia w małżeństwie. Szkoda, że dopiero poważny uraz jej męża pomaga mu otworzyć oczy na swą pełną ciepła żonę. Pod koniec tomu jest scena the best of the best (jeżeli piszemy o typowych romasidłach), jest bardziej gorąca i pełna emocji niż niejedna noc poślubna. Doskonale zdaję sobie sprawę iż dialogi nie są zbyt finezyjne oraz że cała opowieść przypomina bardziej tani brazylijski (choć w tym przypadku norweski) tasiemiec niż dobrą prozę. Jednakże słowa, które wypowiadane są przez bohaterów są bliskie romantyzmowi kobiecej duszy, a dzieje pełne są zwrotów akcji, nie nudzą i zamiast czytać w większości je pochłaniam. Saga Ludzi Lodu jest jak bagno, może i nie jest wspaniałe w swej naturze, ale mocno wciąga.
Byłabym niesprawiedliwa pisząc, że książka opowiada tylko o Cecylii, jej mężu i dziecku lub być może dzieciach. Pani Sandermo nigdy nie skupia się wyłącznie na jednej postaci i jej życiu, ale w książkach śledzimy losu pozostałych członków sagi. W piątym tomie sporo się dzieje u Tarjeia i jego braci. Nie wszystkim z nich uda się przeżyć. Jest tu sporo miłości i oczywiście jej efektów czyli dzieci.
Nie można zapomnieć o czającym się gdzieś między stronicami Kolgrimie. Jego postać z wiekiem nie wygląda już tak groźnie, ale przecież pozory mylą.
Margit Sandermo
Opis z tylnej strony książki:
Tom piąty serii "SAGA O LUDZIACH LODU" - potomkach Tengela Złego, który zawarł pakt z diabłem...
W Europie trwa wojna trzydziestoletnia, w której tryby dostali się też młodzi synowie Ludzi Lodu. Cecylia Meiden, wnuczka Tengela przeżywa tymczasem poważne osobiste problemy. Spodziewa się dziecka, którego ojcem jest mężczyzna żonaty, a przy tym pastor.
Przyjaciel Cecylii, Alexander Paladin, także stanął w obliczu katastrofy. Rozeszły się pogłoski, że Alexander popełnił ciężki grzech i że grozi mu kara śmierci...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie proszę o pozostawianie komentarzy krytycznie kulturalnych :)